BİLİŞİM GRUBU Geliyor

Türkiye’de her alanda üretimin ve üreticinin desteklenmesi gerektiğini yıllardır ifade ediyoruz. Çünkü Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün “muasır medeniyet seviyesine ulaşma” hedefinde ve okullarda bize öğretilen “Türkiye kendi kendine yetebilen 7 ülkeden biri” ifadesinde üretimin çok önemli bir yerinin olduğunu düşünüyoruz. Bilişim alanında da yerli ve milli teknolojilerin üretilmesi gerekiyor. Geçen hafta 17.’si yapılan Bilişim Zirvesi’nde de bu konunun gündeme getirilmesine naçizane katkıda bulunmaya çalıştık.

Yerli ve milli teknolojilerin önemi, ülkemizin atlattığı terör olayları ve darbe girişimi gibi badireler sonrasında daha fazla dillendirilir oldu. Artık yapay zeka, siber güvenlik, nesnelerin interneti, endüstri 4.0, sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik gibi daha birçok konunun daha fazla konuşulmasından son derece keyif aldığımızı belirtmek isteriz. Yüksek gelirli ülkeler grubuna çıkabilmenin yolu yüksek teknolojiden geçiyor. İhracatımızın niteliğini bu yönde geliştirmeden yılda 500 milyar dolar hedefine ulaşılması zor. Savunma sanayinden iletişim sektörüne, sağlık teknolojilerinden tarım altyapısına, hatta yapay zekaya kadar her alanda Türkiye’nin yeni yatırımlara, yeni yaklaşımlara, yeni girişimlere ihtiyacı var. Teşvik politikalarının da yüksek teknolojiye ve yüksek katma değere sahip üretime öncelik tanır noktaya getirilmesi gerekiyor.

Kendimiz, ailelerimiz ve Türk milleti için Türkiye’de iyi bir gelecek oluşturmaktan başka bir hedefimiz yok. Türkiye sevdası ile yatıyor, Türkiye sevdası ile kalkıyoruz, gidecek başka bir vatanımız yok.

Amaçlar

 • Yenileşimci bilişim ve teknoloji fikirleri üretilecek/değerlendirilecek.
 • Belli zamanlarda bir araya gelinip değerlendirmeler yapılacak.
 • Çıkan kararlar danışmanlarımız kanalıyla Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakanlar ve Kamu Kurumu Yetkilileriyle paylaşılacak.
 • Kamuoyu oluşturulacak.
 • Şikayet odaklı değil, çözüm odaklı hareket edilecek. Problemlerin çözülmesi için üst düzey yetkililerle görüşülecek.

2 thoughts on “BİLİŞİM GRUBU Geliyor

 • 1 Aralık 2017 tarihinde, saat 23:23
  Permalink

  Fikir harika
  Çalışma başlıklarından biri mutlaka Quantum Computers olmalı. Bu da benim uzmanlığım

  Yanıtla
  • 3 Aralık 2017 tarihinde, saat 18:50
   Permalink

   Öneriniz için çok teşekkür ederiz.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir