Hakkında

BİLİŞİM GRUBU, CIO ve IT yöneticilerinden oluşan Türk bilişim sektörünün en etkili düşünce topluluğudur. Sektördeki özel şirketler, STK’lar, kamu ve diğer paydaşlarda görev alan bilişim yöneticilerini bir araya getirerek sektörün ihtiyaçlarına çözüm üretmek, kamuoyu oluşturmak ve gelecek nesillere bilişim alanında yüksek teknoloji üreten bir Türkiye bırakılmasına katkı sağlamak amacıyla 15 Kasım 2017 tarihinde kurulan BİLİŞİM GRUBU; 7 ülkede, 33 şehirde toplamda 300+ üyeye ulaştı.

8 Şubat 2018 tarihinde yaptığı toplantıyla Kurucu Merkez Yönetim Kurulu Üyelerini ilan etti ve Yönetim Kurulu görevine başladı. Yönetim Kurulu’nda sorumluluk alanları belirlendi ve yol haritası çıkarıldı. Bu yol haritasının bileşenlerinden biri olan Temsilciliklerin ve Şubelerin açılmasıyla ilgili ilk adım atıldı. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Hollanda, İran, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Rusya, Türkmenistan, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bursa, Denizli, Gaziantep, İzmir, Mersin, Kayseri, Muğla, Sakarya, Tekirdağ, Trabzon ve Yalova’da Temsilciler belirlendi. Bu senenin sonuna kadar 1.000 Üyeye ulaşmayı, tüm Türkiye’de ve yurt dışında Temsilcilikler ve Şubeler ile yaygınlaşmayı hedefliyor.

2 Mayıs 2018 tarihinde yaptığı Kurucu Merkez Yönetim Kurulu Toplantısıyla BİLİŞİM GRUBU’na bağlı olan ve hedeflerini, vizyonununu ve misyonunu destekleyen “BİLİŞİM GRUBU | AKADEMİSYENLER“, “BİLİŞİM GRUBU | UZMANLAR” ve “BİLİŞİM GRUBU | GENÇ BİLİŞİMCİLER” Kolları açıldı.

Türkiye’nin 2023, 2053 ve 2071 vizyonunu yakalamasının tek yolu yüksek teknoloji üretmekten geçiyor. Teknoloji geliştirme konusunda hızla yol alan treni yakalamak için, her alanda üretimin ve üreticilerin desteklenmesi gerekiyor. BİLİŞİM GRUBU’nun alanı da teknoloji olduğu için bu alanda taşın altına elini koyuyor. Oluşturacağı raporlarla devlet politikalarına destek, özel sektöre ilham verecek.

Almanya ile anılan Endüstri 4.0, Japonya ile anılan Toplum 5.0’ın da ötesinde Türkiye ile anılmasını hedeflediği Gelecek 5.0 yaklaşımını Mart 2018’de kamuoyunun bilgisine sundu. Gelecek 5.0; yüksek teknoloji, mutlu insan ve dünya barışı temelli bir yaklaşım.

Vizyon

Türk bilişim sektörünün en etkili düşünce topluluğu olmak

Misyon

Yenileşimci bilişim fikirleri üretmek/değerlendirmek

Kararları ilgili kişiler ve kurumlarla paylaşmak

Kamuoyu oluşturmak

Şikayet odaklı değil, çözüm odaklı hareket etmek